WZRASTANIE NIEPEŁNOSPRAWNYM Z UKRAINY

Rehabilitacja zawodowa

Realizując potrzeby rehabilitacji zawodowej, uczestnicy zadania „Wzrastanie Niepełnosprawnym z Ukrainy” finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością biorą udział w kilku warsztatach, między innymi warsztacie sprzątającym (gospodarczym) i w warsztacie ogrodniczym. Zajęcia w poszczególnych warsztatach dostosowane są do potencjalnych możliwości ich uczestników. W warsztacie ogrodniczym podopieczni dbają o kwiaty i krzewy, które dzięki ich staraniom pięknie rosną zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Powstał również zielony ogródek z ziołami, które wykorzystywane są w kuchni podczas przyrządzania i dekorowania posiłków. Podlewane i pielęgnowane przez uczestników warsztatu kwiaty doniczkowe doskonale zdobią okna w Domu Miłosierdzia, natomiast zadbane (przycinane, podlewane, nawożone) rośliny na zewnątrz budynku sprawiają, że wokół budynku jest pięknie i estetycznie.

W ramach warsztatu gospodarczego uczestnikom przydzielono zadania takie jak: sprzątanie, pranie, prasowanie, wymiana pościeli, zmywanie naczyń, uzupełnianie środków higieny. Sprzątnie odbywa się według ustalonego schematu (grafiku) i ma na celu utrzymanie porządku w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach, korytarzach, kladkach schodowych oraz kuchni i jadalni. W porze zimowej w ramach warsztatu gospodarczego, dodatkową pracą podopiecznych jest odśnieżanie placu wokół budynku, parkingów, dróg dojazdowych. Rehablitacja ta wyposaża uczestników w umiejętność wykonywania czynności życia codziennego oraz uczy zaradności osobistej.

Warsztaty ogrodnicze

Prasowanie (warsztat gospodarczy)

Sprzątanie (warsztat gospodarczy)

Zmywanie (warsztat gospodarczy)

Pielęgnacja kwiatów (warsztat ogrodniczy)

Odśnieżanie parkingu (warsztat gospodarczy)

Pranie (warsztat gospodarczy)

Ponadto w ramach rehabilitacji zawodowej podopieczni ,,Domu Miłosierdzia’’ uczestniczyli w różnorodnych warsztatach, między innymi warsztatach artystycznych i stolarskich.

Na warsztatach artystycznych uczestnicy wykonywali różne prace: haftowali, robili na drutach, wykonywali rozmaite ozdoby z koralików i papieru.

Podopieczni mieli również okazję malować na płótnie w plenerze, co sprawiło im dużą radość.

Przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Domu Miłosierdzia wykonywali również różne ozdoby świąteczne. Z radością robili stroiki, wianki, skrzaty, renifery.

Zajęcia na zaprzyjaźnionej stolarni cieszyły się popularnością głównie wśród mężczyzn. Uczestnicy warsztatów zapoznani z regulaminem pracy w stolarni, uczyli się bezpiecznego posługiwania się sprzętem stolarskim. Wykonywali np. krzesła, szafki na klucze i ramki na zdjęcia.

Warsztat gastronomiczny

W naszej kuchni z upodobaniem pracują także panowie…, szczególnie jak trzeba pokroić słodkie…

DLA KAŻDEGO COŚ PYSZNEGO

Oczywiście, nie zapominamy o przygotowaniu stołu do posiłków

Zanim jednak zaczniemy nasze gotowanie musimy pamiętać o przygotowaniu wszystkich produktów potrzebnych nam do gotowania.

Gotowanie i pieczenie sprawia naszym podopiecznym przyjemność. Zawsze są uśmiechnięci i przychodzą na zajęcia punktualnie.

Raz w tygodniu uczestnicy projektu, pod czujnym okiem opiekunek, samodzielnie przygotowują dania kuchni ukraińskiej.

BARSZCZ UKRAIŃSKI

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas.

Wspólnie pieczemy pierniczki, które później dekorujemy. Część z nich trafiła na naszą piękną choinkę, którą sami ubieraliśmy, część została skonsumowana , a pięknie udekorowane choinki będą się elegancko prezentować na naszym wigilijnym stole.

Wspólne lepienie pierogów czy uszek to czas kiedy możemy trochę poplotkować, powymieniać się doświadczeniami i spędzić miło czas.

Przygotowania do Wigilii spędziliśmy w bardzo miłej atmosferze. Nasi podopieczni nauczyli się przyrządzać nasze polskie Wigilijne potrawy.

Na świątecznie udekorowanych stołach znalazły się takie potrawy jak: pieczywo, barszcz z uszkami, kwasówka, pierogi ruskie, pierogi z kapustą, kapusta z grochem, ryba, gołąbki, krokiety, kutia, kompot z suszek.

Po gotowaniu przychodzi jednak czas na porządki. Z chęcią (i z przyjemnością) zabieramy się do pracy, ponieważ kuchnia to miejsce pełne produktów żywnościowych i ich odpadów. Dbamy o porządek, co ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia zakażeń szkodliwymi bakteriami.

Czystość to jedna z żelaznych zasad każdej kuchni. Utrzymanie porządku ma duży wpływ na bezpieczeństwo osób w niej przebywających.

W obecnej chwili nasi podopieczni dzięki systematycznej pracy pod nadzorem opiekunów potrafią samodzielnie przyrządzać śniadania, obiady i kolacje. Został wypracowany podział na dyżury. Uczestnicy nauczyli się obsługi sprzętu kuchennego, wiedzą jak przechowywać żywność, potrafią po przygotowaniu posiłków zostawić po sobie porządek, wiedzą jakie są zagrożenia występujące w kuchni, przestrzegają zasad BHP, potrafią wyczyścić sprzęt, wiedzą jak przygotować stoły do posiłków, znają polskie nazwy produktów, układają z opiekunami jadłospis i potrafią sporządzić listę zakupów.

Kolejnym warsztatem jest warsztat komputerowy, w którym chętnie uczestniczą nasi podopieczni. W ramach warsztatu zapoznają się z europejskim układem klawiatury, zakładaniem i obsługą poczty e-mail, wyszukiwaniem potrzebnych informacji, czy też do tworzenia bardziej skomplikowanych projektów, np. tworzenie zaproszeń, plakatów, listów i podziękowań.

Podczas zajęć zostały opracowane instrukcje, regulaminy i grafiki prac w języku ukraińskim obowiązujące w naszym ośrodku.

Na potrzeby fundacji opracowano także projekty zaproszeń dla osób pomagającym z dobrego serca naszym podopiecznym na wydarzenia fundacyjne, projekt teczki fundacji oraz okolicznościowe plakaty organizowanych dla naszych podopiecznych wydarzeń z okazji Dnia Ojca, Dnia matki, Dnia Niepodległości oraz Olimpiady sportowej w języku ukraińskim jaki i polskim.

Plakat olimpiady sportowej