W pięknej, malowniczej, podkarpackiej miejscowości – Łopuszka Mała – pod numerem 13, mieści się Dom dla Dzieci, prowadzony przez Fundację Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „WZRASTANIE”, któremu patronuje bł. ks. Bronisław Markiewicz. Jest to zabytkowy dworek, z roku 1885, należący niegdyś do zacnej rodziny Pogonowskich. Po II wojnie światowej wnętrze dworku zostało doszczętnie splądrowane, a sam budynek został przejęty przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Zwierzętami Rzeźnymi. Od lat 80. XX wieku obiekt stał w ruinie, a w 1993 roku przejęła go Fundacja „WZRASTANIE”. Dzięki ofiarnej pracy ówczesnego Pana Przewodniczącego Jana Burego i jego małżonki Weroniki, dwór odzyskał dawną świetność i do dziś pełni rolę domu dla naszych dzieci. Na miejscu dawnych zabudowań folwarcznych znajduje się boisko sportowe, a cały dom otoczony jest zielenią i pięknym, starym parkiem, który pamięta najdawniejsze czasy…

Obecnie w Domu dla Dzieci mieszka osiemnaścioro dzieci, którymi opiekuje się Koordynator oraz siedmiu wychowawców, pedagog i psycholog.

Codzienność w zabytkowym budynku nie różni się od tej w normalnym domu. Dzieci wraz z opiekunami uczą się, odrabiają lekcje, modlą się w pięknej Kaplicy, sprzątają, pomagają w codziennych pracach domowych. Tu spędzają święta, a w czasie wakacji i ferii zimowych podróżują wraz z wychowawcami po kraju, i po świecie. W zależności od potrzeb dzieci objęte są specjalistyczną opieką medyczną, psychologiczną i pedagogiczną. Staramy się zapewnić im jak najlepszy start w dorosłe życie, kładąc nacisk na edukację, rozwój ich zainteresowań, wsparcie duchowe i materialne.

Aktualności

  • Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    W poniedziałkowy wieczór (15 grudnia), modlitwą i poświęceniem opłatków w domowej kaplicy, rozpoczęło się spotkanie opłatkowe w Domu dla Dzieci naszej Fundacji w Łopuszce Małej. Swoją obecnością zaszczycił to wydarzenie ks. bp Stanisław Jamrozek. Następnie wychowankowie, wraz z wychowawcami, wystawili scenkę bożonarodzeniową. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do obficie zastawionego stołu…


  • Dzień Nauczyciela w Domach dla Dzieci

    Dzień Nauczyciela w Domach dla Dzieci

    W niedzielę 26 października, w Domu dla Dzieci w Dynowie, obchodzono dzień wdzięczności dla wychowawców z okazji święta edukacji narodowej. Ponieważ była to czwarta niedziela miesiąca spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w domowej kaplicy, w intencji wszystkich ofiarodawców i wspierających Domy dla Dzieci. Następnie dzieci przygotowały część artystyczną oraz prezenty-upominki dla wszystkich wychowawców i pracowników…


  • Nagrody dla najlepszych z Domów dla Dzieci

    Nagrody dla najlepszych z Domów dla Dzieci

    W niedzielę 28 września, w jednym z naszych domów – w Łopuszce Małej zostały wręczone nagrody za pilność i systematyczność w nauce, osiągnięcia, wzorowe zachowanie oraz zaangażowanie w ciągu ostatnich miesięcy. Nagrodzeni zostali: Amelka, Weronika, Alan, Sebastian, Kacper i Mateusz.


  • Msza Święta w intencji Darczyńców

    Msza Święta w intencji Darczyńców

    Informujemy, że w najbliższą niedzielę (tj. 28.09.2025) o godzinie 16:00 w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji wszystkich naszych Darczyńców. To szczególny moment, w którym pragniemy podziękować Bogu za każdą osobę, która wspiera nasz Dom – zarówno modlitwą, dobrym słowem, jak i pomocą materialną. Wasza życzliwość i otwarte serca…


  • Wielkie sprzątanie wiosenne w Łopuszce

    Wielkie sprzątanie wiosenne w Łopuszce

    We wtorek 13 maja, już po raz kolejny, ale tym razem w Łopuszce Małej, 20 osadzonych z Zakładu karnego w Uhercach Mineralnych w ramach resocjalizacji porządkowało zabytkowy, prawie 4 hektarowy park przy naszym ośrodku. Ich praca była bardzo widoczna. Więzienie z natury jest miejscem izolacji, gdzie pełna swoboda ograniczana jest przez mury oraz wszelakie środki…


  • Wyjazd na Kalwarię Pacławską

    Wyjazd na Kalwarię Pacławską

    Maj jest miesiącem poświęconym Maryi, dlatego 1 maja- najmłodsi podopieczni z czterech Domów dla Dzieci naszej Fundacji, pielgrzymowali do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podczas wyjazdu dzieci razem z wychowawcami uczestniczyli we Mszę Świętą przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, gdzie oddały się pod Jej opiekę. Nie zabrakło w tym dniu też czasu na wspólny spacer, zabawę, lody…


  • Majówka na Caryńskiej

    Majówka na Caryńskiej

    Pierwszego maja, podobnie jak w ubiegłym roku młodzież Domów dla Dzieci naszej Fundacji wybrała się na zdobywanie gór. W tym roku zaplanowano Połoninę Caryńską. Pomimo zmęczenia Zdobywców przepełniała radość i satysfakcja. Padły również propozycje na kolejny wypad w góry….


  • Spotkania wielkanocne w Domach dla Dzieci

    Spotkania wielkanocne w Domach dla Dzieci

    Również w Domach dla Dzieci w Lipniku, Łopuszce Małej, Przeworsku i Dynowie w dniach poprzedzających Triduum Paschalne, w gronie najbliższych, odbyły się świąteczne spotkania. W każdym domu była przygotowana przez dzieci część artystyczna. Po poświęceniu pokarmów i życzeniach, wśród radości spożywano świąteczne potrawy. W Łopuszce złożono życzenia i podziękowania p. Lucynce za jej 20-letnią pracę…


  • Szkolenie dla wychowawców Domów dla Dzieci

    Szkolenie dla wychowawców Domów dla Dzieci

    W dniach 28 – 27 marca 2025r. w Lipniku oraz w Łopuszce Małej odbyło się szkolenie dla wszystkich wychowawców Domów dla Dzieci naszej Fundacji, które prowadziła dr hab. Anna Błasiak – Dyrektor Instytutu Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Temat szkolenia : „Między ckliwością, a odrzuceniem i obojętnością. Zrozumieć dziecko posiadające „aż” dwa domy.”


  • Msze Święte w intencji Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    Msze Święte w intencji Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli z innymi” Jan Paweł II


  • Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    W czwartkowy wieczór, modlitwą i poświęceniem opłatków w domowej kaplicy, rozpoczęło się spotkanie opłatkowe w Domu dla Dzieci naszej Fundacji w Łopuszce Małej. Następnie wychowankowie, wraz z wychowawcami, wystawili scenkę bożonarodzeniową w teatrzyku kukiełkowym. Było to zaskoczeniem dla wszystkich gości. Zarówno treść jak wykonane kukiełki. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do…


  • Uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do Domów dla Dzieci Fundacji WZRASTANIE

    Uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do Domów dla Dzieci Fundacji WZRASTANIE

    W sobotę, 14 grudnia 2024 r., podczas uroczystej Mszy św. w Domu dla Dzieci w Przeworsku abp Józef Michalik przekazał relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów do czterech Domów dla Dzieci naszej Fundacji: w Przeworsku, Lipniku, Łopuszce Małej i Dynowie. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów. Przybliżając życie Błogosławionych ukazał w nich…


Czytania na dziś



Select date

Wtorek X tygodnia Okresu Zwykłego

Pierwsza Księga Królewska 17,7-16.

Potok, przy którym ukrywał się Eliasz, wysechł, gdyż w kraju nie padał deszcz.
Wówczas Pan skierował do niego to słowo:
«Wstań! Idź do Sarepty koło Sydonu i tam będziesz mógł zamieszkać, albowiem kazałem tam pewnej wdowie, aby cię żywiła».
Wtedy wstał i zaraz poszedł do Sarepty. Kiedy wchodził do bramy tego miasta, pewna wdowa zbierała tam sobie drwa. Więc zawołał ją i powiedział: «Daj mi, proszę, trochę wody w naczyniu, abym się napił».
Ona zaś zaraz poszła, aby jej nabrać, ale zawołał na nią i rzekł: «Weź, proszę, dla mnie i kromkę chleba!»
Na to odrzekła: «Na życie Pana, twego Boga! Już nie mam pieczywa — tylko garść mąki w dzbanie i trochę oliwy w baryłce. Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy».
Eliasz zaś jej powiedział: «Nie bój się! Idź, zrób, jak rzekłaś; tylko najpierw zrób z tego mały podpłomyk dla mnie i przynieś mi! A sobie i twemu synowi zrobisz potem.
Bo Pan, Bóg Izraela, rzekł tak: Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię».
Poszła więc i zrobiła, jak Eliasz powiedział, a potem zjadł on i ona oraz jej syn, i tak było co dzień.
Dzban mąki nie wyczerpał się i baryłka oliwy nie opróżniła się według obietnicy, którą Pan wypowiedział przez Eliasza.

Księga Psalmów 4,2.3.4-5.7-8.

Kiedy Cię wzywam, odpowiedz mi, Boże,
który wymierzasz mi sprawiedliwość.
Tyś mnie wydźwignął z utrapienia,
zmiłuj się nade mną i wysłuchaj moją modlitwę.

Jak długo będą ociężałe wasze serca, mężowie?  
Czemu kochacie marność i szukacie kłamstwa?
Wiedzcie, że godnym podziwu
czyni Pan swego wiernego.

Pan mnie wysłucha,
gdy będę Go wzywał.
Zadrżyjcie i już nie grzeszcie,
rozważcie na swych łożach i zamilknijcie.

Wielu powiada: «Któż nam ukaże szczęście?»
Wznieś ponad nami, Panie, światłość Twojego oblicza.
Więcej radości wlałeś w moje serce
niż w czasie obfitych plonów pszenicy i wina.

Ewangelia wg św. Mateusza 5,13-16.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze.
Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu.
Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».


Fragment liturgicznego tłumaczenia Biblii Tysiąclecia, © Wydawnictwo Pallottinum
By codziennie mogli Państwo otrzymywać tekst Ewangelii, prosimy się zarejestrować : ewangelia.org

Nasz Patron