Dom Dla Dzieci w Dynowie

Dom dla Dzieci w Dynowie jest placówką opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci i młodzieży od 2000 roku.

Mieści się on w zabytkowym dworku. Przy placówce znajduje się piękny park z placem zabaw oraz boiskami sportowymi, z których dzieci często korzystają. Dom dla Dzieci w Dynowie jest stworzony dla 14 wychowanków. Obecnie przebywa tutaj jedenaścioro podopiecznych w wieku od 4 do 20 lat.
 

Całodobową opiekę nad podopiecznymi sprawują pracownicy: koordynator z wychowawcami, pedagogiem i psychologiem. W naszej placówce dzieci uczą się samodzielności i odpowiedzialności, przygotowując się do dorosłego życia, bądź czekając na powrót do swoich rodzin. Podopieczni są wdrażani w obowiązki domowe, pomagają w sprzątaniu Domu, uczą się przygotowywać posiłki z Panią kucharką i wychowawcami, dbają o ogródek przy Domu i obejście, uczą się prac związanych z prowadzeniem domu. Kładziemy nacisk na to, aby przez wzajemną pomoc w utrzymaniu porządku i w prowadzeniu domu kształtować u naszych podopiecznych poczucie, że są współodpowiedzialni za dom, w którym obecnie mieszkają.

Nie brakuje również możliwości do zabawy i rozwijania swoich zainteresowań. Chłopcy często chodzą na treningi z piłki nożnej, jeżdżą na zawody sportowe. W czasie wolnym grają między sobą w koszykówkę, piłkę nożną, tenisa, ping-ponga, jeżdżą na rowerach itp. Gdy pogoda nie sprzyja, dzieci grają na x-boxie, w planszówki, rozwijają swoje talenty plastyczne.

Podopieczni wraz z pracownikami często jeżdżą do kina, do parku trampolin, na basen, do sali zabaw, na kolonie i rekolekcje. Wspólne spędzanie czasu pozwala nam lepiej się poznać, polubić, i zbudować to co najcenniejsze w naszym Domu – relacje między nami. Rozwijamy nowe zainteresowania wśród naszych podopiecznych.
 

Integralną częścią naszej codzienności jest kształtowanie młodych serc i umysłów w duchu chrześcijańskim. Staramy się rozwijać łaskę wiary naszych podopiecznych przez przykład, przyjmowanie sakramentów, rozmowy, podtrzymywanie tradycji świętowania niedziel i świąt (odświętny strój, uczestnictwo we Mszy św., uroczysty obiad, elegancko nakryty stół, wspólne spędzanie czasu, modlitwa), codzienną modlitwę w kaplicy oraz przy posiłkach. Razem budujemy dobrą atmosferę między nami, abyśmy wzajemnie dawali sobie poczucie bliskości, zaufania i bezpieczeństwa.

Aktualności


  • Spotkanie opłatkowe w Dynowie

    Spotkanie opłatkowe w Dynowie

    Wtorkowe popołudnie było czasem spotkania przy wigilijnym stole dla dzieci Domu dla dzieci w Dynowie. Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Dynowa p. Zygmunt Frańczak. Po części artystycznej wykonanej przez podopiecznych był czas na łamanie się opłatkiem, wspólny posiłek i kolędowanie. Nastrój kolędowy stworzył p. Wojciech z synem grając na akordeonach.


  • Wizyta w AlpaKiss

    Wizyta w AlpaKiss

    Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Fundację PKO Banku Polskiego nasi podopieczni korzystają z dodatkowej pomocy terapeutycznej. Jedną z form terapii, w której wychowankowie biorą udział jest tzw. alpakoterapia. Alpakoterapia jest formą zooterapii i jest terapią wspomagającą, która może uzupełniać m.in. terapię psychologiczną, behawioralną czy terapię integracji sensorycznej. Alpakoterapia jako metoda wspomagająca ma za zadanie wzmacniać…


Czytania na dziś



Select date

Sobota XVI tygodnia Okresu Zwykłego

Księga Jeremiasza 7,1-11.

Słowo, które Pan skierował do Jeremiasza:
«Stań w bramie świątyni i głoś następujące słowa: Słuchajcie słowa Pańskiego, wszyscy z Judy, którzy wchodzicie tymi bramami, aby oddać pokłon Panu.
Tak mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Poprawcie postępowanie i wasze uczynki, a pozwolę wam mieszkać na tym miejscu.
Nie ufajcie słowom kłamliwym głoszącym: Świątynia Pańska, świątynia Pańska, świątynia Pańska!
Albowiem jeżeli naprawdę poprawicie wasze postępowanie i jeżeli będziecie się kierować wyłącznie sprawiedliwością jeden wobec drugiego,
jeśli nie będziecie uciskać cudzoziemca, sieroty i wdowy i jeśli krwi niewinnej nie będziecie rozlewać na tym miejscu i jeżeli nie pójdziecie za obcymi bogami na waszą zgubę,
to pozwolę wam mieszkać na tym miejscu w ziemi, którą dałem przodkom waszym od wieków po wieki.
Oto wy na próżno pokładacie ufność w zwodniczych słowach.
Nieprawda? Kraść, zabijać, cudzołożyć, przysięgać fałszywie, palić kadzidło Baalowi, chodzić za obcymi bogami, których nie znacie.
A potem przychodzicie i stajecie przede Mną w tym domu, nad którym wzywano mojego imienia, i mówicie: „Oto jesteśmy bezpieczni”, by móc nadal popełniać te wszystkie występki.
Może jaskinią zbójców stał się w waszych oczach ten dom, nad którym wzywano mojego imienia? Ja to dobrze widzę – mówi Pan».

Księga Psalmów 84(83),3.4.5-6a.8a.11.

Dusza moja stęskniona pragnie przedsionków Pańskich,
serce moje i ciało radośnie wołają do Boga żywego.
Nawet wróbel znajduje swój dom, a jaskółka gniazdo,
gdzie złoży swe pisklęta:
przy ołtarzach Twoich, Panie Zastępów, Królu mój i Boże!

Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.
Szczęśliwi, których moc jest w Tobie.
Mocy im będzie przybywać.

Doprawdy, dzień jeden w przybytkach Twoich
lepszy jest niż innych tysiące.
Wolę stać w progu mojego Boga,
niż mieszkać w namiotach grzeszników.

Ewangelia wg św. Mateusza 13,24-30.

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli.
Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł.
A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast.
Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: „Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?”
Odpowiedział im: „Nieprzyjazny człowiek to sprawił”. Rzekli mu słudzy: „Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?”
A on im odrzekł: „Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy.
Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”».


Fragment liturgicznego tłumaczenia Biblii Tysiąclecia, © Wydawnictwo Pallottinum
By codziennie mogli Państwo otrzymywać tekst Ewangelii, prosimy się zarejestrować : ewangelia.org

Nasz Patron