WZRASTANIE NIEPEŁNOSPRAWNYM Z UKRAINY
Realizując potrzeby rehabilitacji zawodowej, uczestnicy zadania „Wzrastanie Niepełnosprawnym z Ukrainy” finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością biorą udział w kilku warsztatach, między innymi warsztacie sprzątającym (gospodarczym) i w warsztacie ogrodniczym. Zajęcia w poszczególnych warsztatach dostosowane są do potencjalnych możliwości ich uczestników. W warsztacie ogrodniczym podopieczni dbają o kwiaty i krzewy, które dzięki ich staraniom pięknie rosną zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Powstał również zielony ogródek z ziołami, które wykorzystywane są w kuchni podczas przyrządzania i dekorowania posiłków. Podlewane i pielęgnowane przez uczestników warsztatu kwiaty doniczkowe doskonale zdobią okna w Domu Miłosierdzia, natomiast zadbane (przycinane, podlewane, nawożone) rośliny na zewnątrz budynku sprawiają, że wokół budynku jest pięknie i estetycznie.
W ramach warsztatu gospodarczego uczestnikom przydzielono zadania takie jak: sprzątanie, pranie, prasowanie, wymiana pościeli, zmywanie naczyń, uzupełnianie środków higieny. Sprzątnie odbywa się według ustalonego schematu (grafiku) i ma na celu utrzymanie porządku w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach, korytarzach, kladkach schodowych oraz kuchni i jadalni. W porze zimowej w ramach warsztatu gospodarczego, dodatkową pracą podopiecznych jest odśnieżanie placu wokół budynku, parkingów, dróg dojazdowych. Rehablitacja ta wyposaża uczestników w umiejętność wykonywania czynności życia codziennego oraz uczy zaradności osobistej.
Ponadto w ramach rehabilitacji zawodowej podopieczni ,,Domu Miłosierdzia’’ uczestniczyli w różnorodnych warsztatach, między innymi warsztatach artystycznych i stolarskich.
Na warsztatach artystycznych uczestnicy wykonywali różne prace: haftowali, robili na drutach, wykonywali rozmaite ozdoby z koralików i papieru.
Podopieczni mieli również okazję malować na płótnie w plenerze, co sprawiło im dużą radość.
Przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Domu Miłosierdzia wykonywali również różne ozdoby świąteczne. Z radością robili stroiki, wianki, skrzaty, renifery.
Zajęcia na zaprzyjaźnionej stolarni cieszyły się popularnością głównie wśród mężczyzn. Uczestnicy warsztatów zapoznani z regulaminem pracy w stolarni, uczyli się bezpiecznego posługiwania się sprzętem stolarskim. Wykonywali np. krzesła, szafki na klucze i ramki na zdjęcia.
W naszej kuchni z upodobaniem pracują także panowie…, szczególnie jak trzeba pokroić słodkie…
DLA KAŻDEGO COŚ PYSZNEGO
Oczywiście, nie zapominamy o przygotowaniu stołu do posiłków
Zanim jednak zaczniemy nasze gotowanie musimy pamiętać o przygotowaniu wszystkich produktów potrzebnych nam do gotowania.
Gotowanie i pieczenie sprawia naszym podopiecznym przyjemność. Zawsze są uśmiechnięci i przychodzą na zajęcia punktualnie.
Raz w tygodniu uczestnicy projektu, pod czujnym okiem opiekunek, samodzielnie przygotowują dania kuchni ukraińskiej.
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas.
Wspólnie pieczemy pierniczki, które później dekorujemy. Część z nich trafiła na naszą piękną choinkę, którą sami ubieraliśmy, część została skonsumowana , a pięknie udekorowane choinki będą się elegancko prezentować na naszym wigilijnym stole.
Wspólne lepienie pierogów czy uszek to czas kiedy możemy trochę poplotkować, powymieniać się doświadczeniami i spędzić miło czas.
Przygotowania do Wigilii spędziliśmy w bardzo miłej atmosferze. Nasi podopieczni nauczyli się przyrządzać nasze polskie Wigilijne potrawy.
Na świątecznie udekorowanych stołach znalazły się takie potrawy jak: pieczywo, barszcz z uszkami, kwasówka, pierogi ruskie, pierogi z kapustą, kapusta z grochem, ryba, gołąbki, krokiety, kutia, kompot z suszek.
Po gotowaniu przychodzi jednak czas na porządki. Z chęcią (i z przyjemnością) zabieramy się do pracy, ponieważ kuchnia to miejsce pełne produktów żywnościowych i ich odpadów. Dbamy o porządek, co ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia zakażeń szkodliwymi bakteriami.
Czystość to jedna z żelaznych zasad każdej kuchni. Utrzymanie porządku ma duży wpływ na bezpieczeństwo osób w niej przebywających.
W obecnej chwili nasi podopieczni dzięki systematycznej pracy pod nadzorem opiekunów potrafią samodzielnie przyrządzać śniadania, obiady i kolacje. Został wypracowany podział na dyżury. Uczestnicy nauczyli się obsługi sprzętu kuchennego, wiedzą jak przechowywać żywność, potrafią po przygotowaniu posiłków zostawić po sobie porządek, wiedzą jakie są zagrożenia występujące w kuchni, przestrzegają zasad BHP, potrafią wyczyścić sprzęt, wiedzą jak przygotować stoły do posiłków, znają polskie nazwy produktów, układają z opiekunami jadłospis i potrafią sporządzić listę zakupów.
Kolejnym warsztatem jest warsztat komputerowy, w którym chętnie uczestniczą nasi podopieczni. W ramach warsztatu zapoznają się z europejskim układem klawiatury, zakładaniem i obsługą poczty e-mail, wyszukiwaniem potrzebnych informacji, czy też do tworzenia bardziej skomplikowanych projektów, np. tworzenie zaproszeń, plakatów, listów i podziękowań.
Podczas zajęć zostały opracowane instrukcje, regulaminy i grafiki prac w języku ukraińskim obowiązujące w naszym ośrodku.
Na potrzeby fundacji opracowano także projekty zaproszeń dla osób pomagającym z dobrego serca naszym podopiecznym na wydarzenia fundacyjne, projekt teczki fundacji oraz okolicznościowe plakaty organizowanych dla naszych podopiecznych wydarzeń z okazji Dnia Ojca, Dnia matki, Dnia Niepodległości oraz Olimpiady sportowej w języku ukraińskim jaki i polskim.
W maju odbyły się zajęcia komputerowe na których uczestnicy zadania zapoznali się z obsługa komputera, tworzeniem dokumentów tekstowych w MS Word, wyszukiwaniem informacji w intrenecie, zakładanie poczty elektronicznej itp.
Nasi podopieczni w ramach rehabilitacji zawodowej przygotowują rożnego rodzaju stroiki i wianki wielkanocne co daje im dużo satysfakcji.
Na wiosnę podopieczni zaczęli porządki koło „Domu Miłosierdzia” pierwszym krokiem było wysypanie kory miedzy drobnymi krzewami a następnym posadzenie drzewek owocowych.
Co czwartki prowadzone są zajęcia z muzykoterapii z Panią Martą z IOM zajęcia te wywierają pozytywny wpływ na psychikę, zmniejszają depresje, lęk, poprawiają samoocenę pomagają również osobom cierpiącym na bezsenność co jest bardzo ważne dla podopiecznych którzy uciekli przed wojną z Ukrainy.
W naszym ośrodku odbywa się rehabilitacja domowa dla podopiecznych najbardziej potrzebujących.
W „Domu Miłosierdzia” odbyło się szkolenie dotyczące przygotowania sushi, na którym nasi podopieczni poznali historie sushi style i formy. Następnym krokiem było przygotowanie surowców do robienia sushi takich jak odpowiednio ugotowany ryż, krojenie ryb i warzyw. Ostatnim punktem szkolenia była degustacja własnoręcznie zrobionych zestawów sushi.
Dzięki uprzejmości IOM zajęcia z muzykoterapii zaczęła prowadzić pani Marta. Wszyscy uczestnicy są zachwyceni i chętnie uczestniczą w zajęciach.
Na zajęciach komputerowych uczyliśmy się obsługi komputera, używanie internetu i maila, tworzenia i redagowania pism oraz obsługi prostych programów office i graficznych.
Nowością są zajęcia z wikliniarstwa, na którym powstają przepiękne wytwory z wikliny. Pani Dorota uczy nas wyplatać wianki i koszyki.
W tym roku rozpoczęliśmy prace ogrodowe już wczesna wiosną i aż do jesieni pielęgnowaliśmy rabaty kwiatowe przed naszym budynkiem. Taka praca i jej efekty dają wiele satysfakcji. Oprócz rabat kwiatowych wspólnie z WTZ w Przeworsku uprawialiśmy grządki warzywne oraz pomidory w tunelu. Dzięki własnym warzywom mogliśmy także przygotować przetwory na zimę.