
Fundacja Pomocy Młodzieży
im. św. Jana Pawła II „WZRASTANIE”

WZRASTANIE NIEPEŁNOSPRAWNYM Z UKRAINY
Rehabilitacja społeczna
Rehabilitacja społeczna w Domu Miłosierdzia umożliwia naszym podopiecznym z Ukrainy uczestnictwo w życiu społecznym i wyrabianie znajomości ról społecznych, przy pomocy naszych opiekunów. Zaraz po przybyciu do naszego ośrodka, niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami udawali się do urzędów aby nadać PESEL, a następnie do banku w celu założenia konta bankowego. Następna wizyta miała miejsce w MOPS w celu uzyskania świadczenia 300+ dla uchodźców z Ukrainy oraz innych świadczeń takich jak np. posiłki dla dzieci w szkole i zasiłek rodzinny, natomiast w ZUS składali wnioski o 500+ a także 300+ na wyprawkę szkolną dla dzieci. Na bieżąco składne są także wnioski do PCPR-u w Przeworsku o wydanie stopnia niepełnosprawności. Dzięki zajęciom w ramach integracji społecznej wspólnie analizowano działania pomocowe skierowane do uchodźców w tym do uchodźców z niepełnosprawnościami. Udało się także w Przemyślu i w Warszawie uzyskać pomoc skierowaną dla naszych podopiecznych w formie świadczeń finansowych; kart podarunkowych, które mogli przeznaczyć na swoje potrzeby. Prowadzone są zajęcia z języka polskiego, dzięki którym uchodźcy niektóre sprawy, takie jak zakupy w sklepie, mogą zrobić sami. Dzieci, które przebywają w naszym ośrodku chodzą do szkoły.
Opieka lekarska, pielęgniarska, psychologia i fizjoterapia
Uchodźcy z Ukrainy są w naszym ośrodku objęci bezpłatną i zagwarantowaną na bardzo dobrym poziomie opieką zdrowotną. W ramach tych możliwości każdy nasz podopieczny ma złożoną deklaracje do lekarza pierwszego kontaktu oraz podlega pod opiekę pielęgniarki środowiskowej, hospitalizację oraz badania specjalistyczne. Podopieczni w naszym ośrodku posiadają I lub II grupę niepełnosprawności. W ramach naszych działań zapewniamy im dostęp do potrzebnych informacji medycznych jak i do odpowiednich usług specjalistycznych. Dostarczamy również zestawy i sprzęt medyczny z podstawowymi lekami oraz urządzeniami medycznymi takimi jak: kule, wózki inwalidzkie, inhalatory, ciśnieniomierze, termometry. Koncentrujemy się na dotarciu do specjalistów o spektrum działania fizycznym zarówno jak i psychologicznym.
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
Dużym ułatwieniem są psychologowie będący obywatelami Ukrainy przebywający na terenie Polski, którzy prowadzą zajęcia z psychoterapii dla naszych podopiecznych, których celem jest odreagowanie stresu związanego z konfliktem w Ukrainie. Podopieczni chętnie i systematycznie w nich uczestniczą. Ze względu na stan zdrowia podopiecznych, potrzebują oni stałej opieki zdrowotnej pod okiem lekarzy. Korzystają z usług specjalistów, m.in. takich jak: poradnia urazowo ortopedyczna, okulistyczna, psychologiczna, dermatologiczna, poradnia zdrowia psychicznego, pulmonologiczna, laryngologiczna, ginekologiczna, kardiologiczna, stomatologiczna, neurologiczna, hematologiczna, traumatologiczna, onkologiczna, poradnia chorób zakaźnych.
Gabinet zabiegowy
Korzystają również z wszelkich konsultacji i podstawowych badań takich jak: pełna morfologia, rezonans, tomograf, USG, prześwietlenie, EEG, EKG. Są także objęci regularną opieką fizjoterapeutyczną i rehabilitacyjną. Wizyty te odbywają się zarówno w naszym ośrodku jak i w okolicznych miastach takich jak: Przeworsk, Rzeszów, Łańcut, Otwock, Lubaczów, Przemyśl, Jarosław. Długie podróże czasami są dużym utrudnieniem, szczególnie dla osób z dużą niepełnosprawnością ruchową, ale pacjenci poświęcają się dla poprawy własnego zdrowia. Każda taka podróż do specjalisty odbywa się z doświadczonym opiekunem medycznym lub asystentem osoby niepełnosprawnej. Wszyscy nasi podopieczni są zadowoleni z naszej opieki zdrowotnej i ich stan zdrowia ulega znacznej poprawie. Chętnie korzystają ze sprzętu medycznego i wizyt u specjalistów. Dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON mogliśmy zakupić m.in.: stół do masażu, fotel do masażu, kabinę rehabilitacyjną UGUL wraz z osprzętem do ćwiczeń, eliptyk, drabinkę gimnastyczną, tablicę do ćwiczeń manualnych oraz bieżnię. Wszystkie te urządzenia są chętnie i często wykorzystywane przez naszych podopiecznych podczas fizjoterapii.
Transport
Bardzo duże znaczenie w realizacji zadania ma transport osób niepełnosprawnych. Na początku korzystaliśmy z pomocy kierowców zaprzyjaźnionych w naszej fundacji, ale stanowiło to duże wyzwanie, gdyż umówione wizyty lekarskie i inne terminowe sprawy do załatwienia kolidowały z wyjazdami dla innych naszych placówek. Zatrudniamy w Domu Miłosierdzia kierowcę, co w pełni rozwiązało problem transportu niepełnosprawnych nie tylko do ośrodków leczniczych na terenie Przeworska, ale także do innych – bardzo często odległych miast, gdzie przyjmują lekarze specjaliści. Dzięki panu Adasiowi nasi podopieczni mogą bez problemów załatwiać także sprawy urzędowe, dojazd na rehabilitację, jak również zakupy.
Pod koniec sierpnia w Przeworskim parku odbył się plener malarski w którym uczestniczyli nasi podopieczni.
Podczas pleneru uczestnicy zadania przelewali swoje pomysły na płótno używając przy tym róznych technik plastycznych takich jak farby akrylowe i pastele, tworzyli przy tym piękne obrazy.
Po dniu pełnym wrażeń odbył się wspólny poczęstunk na świezym powietrzu.
Spodkanie integracyne z przedstawicielami IOM
Grzybobranie
Wczesną jesienią podopieczni wybrali się do lasu gdzie nie tylko zbierali grzyby ale też pooddychali świeżym powietrzem leśnym.
Mieliśmy też ogromną przyjemność gościć u nas mobilnych dentystów z Niemiec którzy sprawdzali u mieszkańców ośrodka ubytki w jamie ustnej i ewentualnie przeprowadzali leczenie dentystyczne.
Wycieczka do Strachociny i Sanoka
Strachocina to niewielka miejscowość położona w województwie podkarpackim, znana głównie z sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Sanktuarium to jest miejscem kultu jednego z najbardziej znanych polskich świętych męczenników.
Po zwiedzeniu kościoła i „Bobolówki” – miejsca w którym był dworek rodziny Bobolów (obecnie znajduje się tam park ze starodrzewem z polową kaplicą gdzie odbywają się uroczystości ku czci Św. Andrzeja Boboli) udaliśmy się na mszę św. do Sanoka i ciepły posiłek.
Kurs samoobrony dla kobiet WenDo
WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet”. WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej.
Umiejętności zdobyte na WenDo są przydatne zarówno w życiu prywatnym jaki i zawodowym.
Spotkanie dotyczące zdrowia i standardów opieki zdrowotnej w Polsce.
Zabawa Andrzejkowa
W listopadzie zorganizowaliśmy zabawę Andrzejkową wspólnie z seniorami z Jarosławia. Na zabawę zostały zaproszone osoby z różnym stopniem niepełnosprawności i w różnym wieku. Swoją obecnością zaszczyciło nas ponad 20 osób w towarzystwie opiekunów. Na przybyłych czekał słodki poczęstunek, napoje oraz ciepły barszczyk i szaszłyki. Najważniejsze jednak były wspólne zabawy, tańce oraz wesołe śpiewy przy akompaniamencie zespołu.
Język polski
Cały czas kontynuujemy nauczanie języka polskiego prowadząc kilka razy w tygodniu zajęcia.
Oraz cotygodniowe zajęcia z muzykoterapii
Wizyta św. Mikołaja
Św. Mikołajowi udało się dotrzeć do ośrodka mimo braku śniegu… Podarunki sprawiły wiele radości naszym podopiecznym.
Wspólne kolędowanie i konkurs kolęd dla dzieci
W grudniu odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół i. Wincentego Witosa w Zarzeczu z przygotowanym przedstawieniem kolędowym. Nasi goście śpiewali i recytowali w języku ukraińskim sprawiając ogromną radość podopiecznym. Zapraszamy częściej.
Wigilia
20 grudnia świętowaliśmy wigilię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy Ks. Prałatowi Piotrowi Bukowi oraz ks. Pawłowi Szady za poprowadzenie modlitwy oraz błogosławieństwo. Zaszczycił nas także p. Maciej Szymański – Dyrektor PFRON O/Rzeszów.
Sylwester
31 grudnia oczekiwaliśmy wspólnie na rozpoczęcie nowego 2025 roku w radosnej atmosferze.
Na początku roku wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej została zorganizowana zabawa karnawałowa gdzie nasi podopieczni miło spędzili czas na wspólnych tańcach.
W lutym odbyło się spotkanie z pracownikami ZUS a także spotkanie z pracownikami MOPS, w którym nasi podopieczni brali udział. Był to dzień otwarty na którym można było się dowiedzieć jakie świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym z Ukrainy przebywających w Polsce.
Dzięki organizacji IOM co tydzień odwiedza naszych podopiecznych Pani Psycholog, rozmowa ze specjalistą pomaga odzyskać równowagę i osiągnąć względny spokój emocjonalny. Wsparcie psychologiczne w trudnych chwilach jest bardzo ważne.
W dniu 21 grudnia odbyła się uroczysta wigilia w której przygotowanie chętnie włączyli się nasi podopieczni. Modlitwę poprowadził ks. Paweł Szady z parafii grekokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu oraz ks. prałat Piotr Buk – Przewodniczący Rady Fundacji. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń wszyscy zasiedli do tradycyjnej kolacji wigilijnej. Oprócz wspólnego kolędowania…
Szkolenie które odbyło się w ośrodku miało na celu skuteczne reagowanie i postepowanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Ważnym elementem szkolenia były zajęcia praktyczne – udzielanie pomocy w praktyce, czyli ćwiczenia na fantomach oraz użycie defibrylatora AED.
Pod koniec miesiąca listopada odbyła się zabawa Andrzejkowa zorganizowana wspólnie z zaprzyjaźnionymi Warsztatami Terapii Zajęciowej w Przeworsku. Było pyszne jedzenie, tańce i nawiązywanie nowych znajomości.
Fundacja współpracuje z wieloma innymi ośrodkami pomagającymi uchodźcom. Do tego grona należy zaliczyć również Dom Ukraiński w Przemyślu. W celu integracji społecznej i kulturowej nasze organizacje kilkukrotnie się spotykały.
Raz w tygodniu gościmy w naszym ośrodku panią psycholog z IOM (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji), która udziela pomocy psychologicznej uchodźcom, radzenia sobie ze stresem, lękami a także radzenia sobie z problemami codziennego życia.
17 października podopieczni z „Domu Miłosierdzia” brali udział w Targach Pracy ‘Network power’ w Jasionce pod Rzeszowem zorganizowanych przez UNHCR Polska także dla uchodźców z Ukrainy.
W dniu 23 września odbyła się wycieczka śladami św. Jana Pawła II – patrona Domu Miłosierdzia do Kalwari Zebrzydowskiej, Wadowic i Łagiewnik. Kalwaria Zebrzydowska jest znanym miejscem pielgrzymek do położonego na Szlaku Papieskim, sanktuarium Ojców Bernardynów. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kaplicy Zebrzydowskich. Wraz z naszymi podopiecznymi z „Domu…
Wycieczka do Sanoka która odbyła się 22 czerwca była okazją do zapoznania się z dawnym życiem ludności polskiej i ruskiej. Zwiedzanie nasi podopieczni zaczęli od Muzeum Budownictwa Ludowego gdzie mieszczą się stare zabudowania takie jak mały pałacyk, urząd pocztowy, drewniany kościółek i inne. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Rynku w Sanoku z kamienicami z XIX…
Pierwszego czerwca nasi najmłodsi podopieczni zostali zaproszeni do Rzeszowa na imprezę integracyjną z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.