Dom Dla Dzieci w Przeworsku znajduje się przy ulicy Kasztanowej 1, w którym zagospodarowane zostały budynki po dawnym szpitalu miejskim. Po wyremontowaniu jednego z nich, od 2011 r. przez kilka lat mieściło się w nim schronisko dla bezdomnych kobiet, natomiast od 2016 r. został zamieniony na Dom dla Dzieci.
 

Nasz Dom jest prowadzony przez Fundację Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie”.

Placówka jest przeznaczona dla 14 dzieci,w wieku od 4 do 23 lat. Nasz dom zapewnia całodobową opiekę i wychowanie, zaspokaja potrzeby dzieci i młodzieży oraz dba o rozwój ich zainteresowań.

Ponadto tutaj mieści się siedziba Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych naszych domów, którym kieruje Pani Dyrektor. Obsługą biura zajmują się z-ca dyrektora, księgowa, specjalista ds. kadr oraz sekretarka. W każdym domu zatrudniony jest kucharz a także kierowca i konserwator.

Wraz z wychowawcami „ciociami” dzieci angażują się w obowiązki domowe, które są dostosowane do ich wieku i możliwości. Wspólnie przygotowują posiłki, przetwory na zimę, pomagają w pracach porządkowych w domu i wokół budynku, sadzą i dbają o warzywa w ogródku. Wspólnie przeżywamy ważne dla naszych dzieci dni, jak imieniny, urodziny czy przyjmowanie sakramentów.

Dzieci mieszkają w pokojach z łazienkami. Pokoje są 2,3 i 4 osobowe. Na chwilę obecną mamy 5 pokoi mieszkalnych, izolatkę, biuro, magazynek chemiczny, odzieżowy, szkolny i pomieszczenie gdzie znajdują się dwie pralki i suszarka.

Bardzo ważnym miejscem w Domu jest kaplica ,w której dzieci zaczynają poranek od modlitwy oraz wieczorem dziękują Bogu za kończący się dzień.
 

Dla kadry wychowawczej w Naszym Domu dziecko jest najważniejsze, jego problemy jak i radości. Wychowawca dzieli z wychowankiem swoje życie. Jest w danym okresie latarnią, w której Bóg będzie światłem. Wychowawca musi patrzeć nie tylko oczami rozumu, ale także i przede wszystkim oczami serca, ponieważ serce widzi i sięga o wiele głębiej niż rozum. Wychowawca daje dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa, jest osobą, do której wychowanek może zawsze przyjść z każdym problemem.


Staramy się uczyć dzieci szacunku do innych ludzi, a proces wychowawczy opiera się o najważniejsze wartości w życiu człowieka: Wiara Nadzieja i Miłość. To czego dziecko doświadczy teraz, kiedyś będzie przekazywać swoim dzieciom, dlatego sercem Naszego Domu jest stół, przy którym dzielimy się nie tylko chlebem, ale i radością.

Aktualności

  • Msze Święte w intencji Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    Msze Święte w intencji Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli z innymi” Jan Paweł II


  • Wieczór wigilijny w Domu dla Dzieci w Przeworsku

    Wieczór wigilijny w Domu dla Dzieci w Przeworsku

    Czwartkowy wieczór to również spotkanie z okazji Bożego Narodzenia w Domu dla Dzieci w Przeworsku. Rozpoczęło się w domowej kaplicy śpiewem „Wśród nocnej ciszy” oraz poświęceniem opłatków i słowami ks. abpa Adama Szala – Metropolity Przemyskiego, skierowanymi do obecnych. Następnie zabrali głos: Dariusz Łapa – Starosta Przeworski; Leszek Kisiel – Burmistrz Miasta Przeworska oraz Sabina…


  • Uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do Domów dla Dzieci Fundacji WZRASTANIE

    Uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do Domów dla Dzieci Fundacji WZRASTANIE

    W sobotę, 14 grudnia 2024 r., podczas uroczystej Mszy św. w Domu dla Dzieci w Przeworsku abp Józef Michalik przekazał relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów do czterech Domów dla Dzieci naszej Fundacji: w Przeworsku, Lipniku, Łopuszce Małej i Dynowie. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów. Przybliżając życie Błogosławionych ukazał w nich…


  • Wizyta Pani Prezydentowej w Domu dla Dzieci w Lipniku

    Wizyta Pani Prezydentowej w Domu dla Dzieci w Lipniku

    Pierwsza Dama odwiedziła nasz Dom dla Dzieci w Lipniku, gdzie miała okazję spotkać się z podopiecznymi z wszystkich naszych placówek. Dzieci z entuzjazmem opowiadały o sobie, swoich zainteresowaniach i marzeniach, a także zaprezentowały film, który pokazuje ich codzienne życie w naszej placówce. Pierwsza Dama odpowiadała na pytania, dzieląc się opowieściami o swojej pracy, podróżach oraz…


  • Msze Święte za wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    Msze Święte za wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    Za wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci w Przeworski, Łopuszcze Małej, Lipniku i Dynowie z wdzięcznością modlimy się w sposób szczególny, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca poczynając od: -29 września br. Msza Święta o godzinie 17:00 w Domu dla Dzieci w Dynowie; -27 października br. Msza Święta o godzinie 17:00 w Domu…



  • Wigilia w Przeworsku

    Wigilia w Przeworsku

    Tradycyjnie, jak w pozostałych Domach dla Dzieci naszej Fundacji w środę obyło się spotkanie opłatkowe poprzedzone Jasełkami w wykonaniu małych artystów. Podczas łamania się opłatkiem złożono sobie życzenia.


  • Wizyta w AlpaKiss

    Wizyta w AlpaKiss

    Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Fundację PKO Banku Polskiego nasi podopieczni korzystają z dodatkowej pomocy terapeutycznej. Jedną z form terapii, w której wychowankowie biorą udział jest tzw. alpakoterapia. Alpakoterapia jest formą zooterapii i jest terapią wspomagającą, która może uzupełniać m.in. terapię psychologiczną, behawioralną czy terapię integracji sensorycznej. Alpakoterapia jako metoda wspomagająca ma za zadanie wzmacniać…


  • Wizyta w AlpaKiss

    Wizyta w AlpaKiss

    Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Fundację PKO Banku Polskiego nasi podopieczni korzystają z dodatkowej pomocy terapeutycznej. Jedną z form terapii, w której wychowankowie biorą udział jest tzw. alpakoterapia. Alpakoterapia jest formą zooterapii i jest terapią wspomagającą, która może uzupełniać m.in. terapię psychologiczną, behawioralną czy terapię integracji sensorycznej. Alpakoterapia jako metoda wspomagająca ma za zadanie wzmacniać…


  • Wycieczka Julii

    Wycieczka Julii

    Wycieczka Naszej wychowanki Julii nad Jezioro Solińskie.


  • Prace w ogródku

    Prace w ogródku

    To jest najlepsza forma wypoczynku Trawnik skoszony, kwiaty podlane, warzywa zasiane. Będzie pięknie rosło


  • Urodziny wychowanka

    Urodziny wychowanka

    Kochany solenizancie W dniu Twoich urodzin, życzymy Ci wszystkiego co najlepsze, satysfakcji i spełnienia wszystkich planów. Dużo szczęścia, zdrowia i radości. Moc najpiękniejszych wrażeń. Wiary w siebie i spełnienia najskrytszych marzeń. Lat.


Czytania na dziś



Select date

Wtorek IV tygodnia Wielkiego Postu

Księga Ezechiela 47,1-9.12.

Podczas widzenia otrzymanego od Pana zaprowadził mnie anioł z powrotem przed wejście do świątyni, a oto wypływała woda spod progu świątyni w kierunku wschodnim, ponieważ przednia strona świątyni była zwrócona ku wschodowi; a woda płynęła spod prawej strony świątyni na południe od ołtarza.
I wyprowadził mnie przez bramę północną, i poza murami powiódł mnie do bramy zewnętrznej, zwróconej ku wschodowi. A oto woda wypływała spod prawej ściany świątyni, na południe od ołtarza.
Potem poprowadził mnie ów mąż w kierunku wschodnim; miał on w ręku pręt mierniczy, odmierzył tysiąc łokci i kazał mi przejść przez wodę; woda sięgała aż do kostek.
Następnie znów odmierzył tysiąc łokci i kazał mi przejść przez wodę: sięgała aż do kolan; i znów odmierzył tysiąc łokci i kazał mi przejść: sięgała aż do bioder;
i znów odmierzył jeszcze tysiąc łokci: był tam już potok, którego nie mogłem przejść, gdyż woda była za głęboka, była to woda do pływania, rzeka, której nie można było przejść.
Potem rzekł do mnie: «Czy widziałeś to, synu człowieczy?» I poprowadził mnie z powrotem wzdłuż rzeki.
Gdy się odwróciłem, oto po obu stronach na brzegu rzeki znajdowało się wiele drzew.
A on rzekł do mnie: «Woda ta płynie na obszar wschodni, wzdłuż stepów, i rozlewa się w wodach słonych, a wtedy wody stają się zdrowe.
Wszystkie też istoty żyjące, od których tam się roi, dokądkolwiek potok wpłynie, pozostają przy życiu: będzie tam też niezliczona ilość ryb, bo dokądkolwiek dotrą te wody, wszystko będzie uzdrowione.
A nad brzegami potoku mają rosnąć po obu stronach różnego rodzaju drzewa owocowe, których liście nie więdną, których owoce się nie wyczerpują; każdego miesiąca będą rodzić nowe, ponieważ woda dla nich przychodzi z przybytku. Ich owoce będą służyć za pokarm, a ich liście za lekarstwo».

Księga Psalmów 46(45),2-3.5-6.8-9.

Bóg jest dla nas ucieczką i siłą,
najpewniejszą pomocą w trudnościach.
Przeto nie będziemy się bali, choćby zatrzęsła się ziemia
i góry zapadły w otchłań morza.

Nurty rzeki rozweselają miasto Boże,
najświętszy przybytek Najwyższego.
Bóg w nim przebywa, a ono się nie zachwieje,
Bóg je wspomoże o świcie.

Pan Zastępów jest z nami,
Bóg Jakuba jest naszą obroną.
Przyjdźcie, zobaczcie dzieła Pana,
zdumiewające dzieła, których dokonał na ziemi.

Ewangelia wg św. Jana 5,1-16.

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy.
W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków.
Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych.
Znajdował się tam pewien człowiek,
który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę.
Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już długi czas, rzekł do niego: «Czy chcesz wyzdrowieć?»
Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. Gdy ja sam już dochodzę, inny wstępuje przede mną».
Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje nosze i chodź!»
Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził. Jednakże dnia tego był szabat.
Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy».
On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź».
Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?»
Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.
Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło».
Człowiek ów odszedł i doniósł Żydom, że to Jezus go uzdrowił.
I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.


Fragment liturgicznego tłumaczenia Biblii Tysiąclecia, © Wydawnictwo Pallottinum
By codziennie mogli Państwo otrzymywać tekst Ewangelii, prosimy się zarejestrować : ewangelia.org

Nasz Patron