W pięknej, malowniczej, podkarpackiej miejscowości – Łopuszka Mała – pod numerem 13, mieści się Dom dla Dzieci, prowadzony przez Fundację Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „WZRASTANIE”, któremu patronuje bł. ks. Bronisław Markiewicz. Jest to zabytkowy dworek, z roku 1885, należący niegdyś do zacnej rodziny Pogonowskich. Po II wojnie światowej wnętrze dworku zostało doszczętnie splądrowane, a sam budynek został przejęty przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Zwierzętami Rzeźnymi. Od lat 80. XX wieku obiekt stał w ruinie, a w 1993 roku przejęła go Fundacja „WZRASTANIE”. Dzięki ofiarnej pracy ówczesnego Pana Przewodniczącego Jana Burego i jego małżonki Weroniki, dwór odzyskał dawną świetność i do dziś pełni rolę domu dla naszych dzieci. Na miejscu dawnych zabudowań folwarcznych znajduje się boisko sportowe, a cały dom otoczony jest zielenią i pięknym, starym parkiem, który pamięta najdawniejsze czasy…

Obecnie w Domu dla Dzieci mieszka osiemnaścioro dzieci, którymi opiekuje się Koordynator oraz siedmiu wychowawców, pedagog i psycholog.

Codzienność w zabytkowym budynku nie różni się od tej w normalnym domu. Dzieci wraz z opiekunami uczą się, odrabiają lekcje, modlą się w pięknej Kaplicy, sprzątają, pomagają w codziennych pracach domowych. Tu spędzają święta, a w czasie wakacji i ferii zimowych podróżują wraz z wychowawcami po kraju, i po świecie. W zależności od potrzeb dzieci objęte są specjalistyczną opieką medyczną, psychologiczną i pedagogiczną. Staramy się zapewnić im jak najlepszy start w dorosłe życie, kładąc nacisk na edukację, rozwój ich zainteresowań, wsparcie duchowe i materialne.

Aktualności

  • Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    W poniedziałkowy wieczór (15 grudnia), modlitwą i poświęceniem opłatków w domowej kaplicy, rozpoczęło się spotkanie opłatkowe w Domu dla Dzieci naszej Fundacji w Łopuszce Małej. Swoją obecnością zaszczycił to wydarzenie ks. bp Stanisław Jamrozek. Następnie wychowankowie, wraz z wychowawcami, wystawili scenkę bożonarodzeniową. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do obficie zastawionego stołu…


  • Dzień Nauczyciela w Domach dla Dzieci

    Dzień Nauczyciela w Domach dla Dzieci

    W niedzielę 26 października, w Domu dla Dzieci w Dynowie, obchodzono dzień wdzięczności dla wychowawców z okazji święta edukacji narodowej. Ponieważ była to czwarta niedziela miesiąca spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w domowej kaplicy, w intencji wszystkich ofiarodawców i wspierających Domy dla Dzieci. Następnie dzieci przygotowały część artystyczną oraz prezenty-upominki dla wszystkich wychowawców i pracowników…


  • Nagrody dla najlepszych z Domów dla Dzieci

    Nagrody dla najlepszych z Domów dla Dzieci

    W niedzielę 28 września, w jednym z naszych domów – w Łopuszce Małej zostały wręczone nagrody za pilność i systematyczność w nauce, osiągnięcia, wzorowe zachowanie oraz zaangażowanie w ciągu ostatnich miesięcy. Nagrodzeni zostali: Amelka, Weronika, Alan, Sebastian, Kacper i Mateusz.


  • Msza Święta w intencji Darczyńców

    Msza Święta w intencji Darczyńców

    Informujemy, że w najbliższą niedzielę (tj. 28.09.2025) o godzinie 16:00 w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji wszystkich naszych Darczyńców. To szczególny moment, w którym pragniemy podziękować Bogu za każdą osobę, która wspiera nasz Dom – zarówno modlitwą, dobrym słowem, jak i pomocą materialną. Wasza życzliwość i otwarte serca…


  • Wielkie sprzątanie wiosenne w Łopuszce

    Wielkie sprzątanie wiosenne w Łopuszce

    We wtorek 13 maja, już po raz kolejny, ale tym razem w Łopuszce Małej, 20 osadzonych z Zakładu karnego w Uhercach Mineralnych w ramach resocjalizacji porządkowało zabytkowy, prawie 4 hektarowy park przy naszym ośrodku. Ich praca była bardzo widoczna. Więzienie z natury jest miejscem izolacji, gdzie pełna swoboda ograniczana jest przez mury oraz wszelakie środki…


  • Wyjazd na Kalwarię Pacławską

    Wyjazd na Kalwarię Pacławską

    Maj jest miesiącem poświęconym Maryi, dlatego 1 maja- najmłodsi podopieczni z czterech Domów dla Dzieci naszej Fundacji, pielgrzymowali do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podczas wyjazdu dzieci razem z wychowawcami uczestniczyli we Mszę Świętą przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, gdzie oddały się pod Jej opiekę. Nie zabrakło w tym dniu też czasu na wspólny spacer, zabawę, lody…


  • Majówka na Caryńskiej

    Majówka na Caryńskiej

    Pierwszego maja, podobnie jak w ubiegłym roku młodzież Domów dla Dzieci naszej Fundacji wybrała się na zdobywanie gór. W tym roku zaplanowano Połoninę Caryńską. Pomimo zmęczenia Zdobywców przepełniała radość i satysfakcja. Padły również propozycje na kolejny wypad w góry….


  • Spotkania wielkanocne w Domach dla Dzieci

    Spotkania wielkanocne w Domach dla Dzieci

    Również w Domach dla Dzieci w Lipniku, Łopuszce Małej, Przeworsku i Dynowie w dniach poprzedzających Triduum Paschalne, w gronie najbliższych, odbyły się świąteczne spotkania. W każdym domu była przygotowana przez dzieci część artystyczna. Po poświęceniu pokarmów i życzeniach, wśród radości spożywano świąteczne potrawy. W Łopuszce złożono życzenia i podziękowania p. Lucynce za jej 20-letnią pracę…


  • Szkolenie dla wychowawców Domów dla Dzieci

    Szkolenie dla wychowawców Domów dla Dzieci

    W dniach 28 – 27 marca 2025r. w Lipniku oraz w Łopuszce Małej odbyło się szkolenie dla wszystkich wychowawców Domów dla Dzieci naszej Fundacji, które prowadziła dr hab. Anna Błasiak – Dyrektor Instytutu Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Temat szkolenia : „Między ckliwością, a odrzuceniem i obojętnością. Zrozumieć dziecko posiadające „aż” dwa domy.”


  • Msze Święte w intencji Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    Msze Święte w intencji Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz Domów dla Dzieci

    „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli z innymi” Jan Paweł II


  • Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    Wigilia w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej

    W czwartkowy wieczór, modlitwą i poświęceniem opłatków w domowej kaplicy, rozpoczęło się spotkanie opłatkowe w Domu dla Dzieci naszej Fundacji w Łopuszce Małej. Następnie wychowankowie, wraz z wychowawcami, wystawili scenkę bożonarodzeniową w teatrzyku kukiełkowym. Było to zaskoczeniem dla wszystkich gości. Zarówno treść jak wykonane kukiełki. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do…


  • Uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do Domów dla Dzieci Fundacji WZRASTANIE

    Uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do Domów dla Dzieci Fundacji WZRASTANIE

    W sobotę, 14 grudnia 2024 r., podczas uroczystej Mszy św. w Domu dla Dzieci w Przeworsku abp Józef Michalik przekazał relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów do czterech Domów dla Dzieci naszej Fundacji: w Przeworsku, Lipniku, Łopuszce Małej i Dynowie. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów. Przybliżając życie Błogosławionych ukazał w nich…


Czytania na dziś



Select date

Piątek XII tygodnia Okresu Zwykłego

Druga Księga Królewska 25,1-12.

W dziewiątym roku panowania Sedecjasza, dziesiątego miesiąca i dziesiątego dnia miesiąca wyruszył król babiloński, Nabuchodonozor, z całym swym wojskiem przeciw Jerozolimie, oblegał ją, budując dokoła niej wały oblężnicze.
Miasto było oblężone aż do jedenastego roku panowania króla Sedecjasza.
W czwartym zaś miesiącu, dziewiątego dnia miesiąca, kiedy głód srożył się w mieście i nie było już chleba dla ludności kraju,
uczyniono wyłom w murze miasta. Wszyscy wojownicy uciekli z miasta nocą przez bramę między podwójnym murem powyżej ogrodów królewskich. Chaldejczycy zaś znajdowali się dokoła miasta. Wyszli więc drogą prowadzącą ku Arabie.
Lecz wojsko chaldejskie ścigało króla i dopędziło go na stepie Jerycha, całe zaś jego wojsko opuściło go i poszło w rozsypkę.
Schwytali więc króla i zaprowadzili go do króla babilońskiego, do Ribla, i wydali na niego wyrok.
Synów Sedecjasza zabito na jego oczach, a król babiloński kazał wyłupić oczy Sedecjaszowi i zakuć go w podwójne kajdany z brązu. Potem uprowadził go do Babilonu.
W piątym zaś miesiącu, siódmego dnia miesiąca – był to dziewiętnasty rok panowania króla babilońskiego, Nabuchodonozora – wkroczył do Jerozolimy Nebuzaradan, dowódca straży przybocznej, sługa króla babilońskiego.
Spalił świątynię Pańską, pałac królewski i wszystkie domy Jerozolimy – wszystkie wielkie domy spalił.
Całe zaś wojsko chaldejskie, które było z dowódcą straży przybocznej, zburzyło mur dokoła Jerozolimy.
Resztę zaś ludności, która pozostała w mieście, i zbiegów, którzy przeszli do króla babilońskiego, oraz pozostały tłum Nebuzaradan, dowódca straży przybocznej, uprowadził na wygnanie.
Lecz spośród ubogiej ludności kraju dowódca straży przybocznej pozostawił niektórych do uprawy winnic i roli.

Księga Psalmów 137(136),1-2.3.4-5.6.

Nad rzekami Babilonu siedzieliśmy,
płacząc na wspomnienie Syjonu.
Na topolach tamtej krainy
zawiesiliśmy nasze harfy.

Bo ci, którzy nas uprowadzili,
żądali od nas pieśni.  
Nasi gnębiciele żądali pieśni radosnej:
«Zaśpiewajcie nam którąś z pieśni syjońskich!»

Jakże możemy śpiewać pieśń Pańską
w obcej krainie?
Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie,
niech uschnie moja prawica.

Niech mi język przyschnie do gardła,
jeśli nie będę o tobie pamiętał,
jeśli nie wyniosę Jeruzalem
ponad wszystką swą radość.

Ewangelia wg św. Mateusza 8,1-4.

Gdy Jezus zeszedł z góry, postępowały za Nim wielkie tłumy.
A oto podszedł trędowaty i upadł przed Nim, mówiąc: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić».
Jezus wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł: «Chcę, bądź oczyszczony!» I natychmiast został oczyszczony z trądu.
Jezus powiedział do niego: «Uważaj, nie mów o tym nikomu, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».


Fragment liturgicznego tłumaczenia Biblii Tysiąclecia, © Wydawnictwo Pallottinum
By codziennie mogli Państwo otrzymywać tekst Ewangelii, prosimy się zarejestrować : ewangelia.org

Nasz Patron