Światowy Dzień Chorego

Dodano dnia: 11 lutego 2021

Z okazji Światowego Dnia Chorego w kaplicy na terenie Przystani Maryi w Jarosławiu Mszę św. dla chorych i starszych podopiecznych Fundacji „WZRASTANIE” odprawił ks. bp Krzysztof Chudzio. Mszę św. koncelebrowali ks. Waldemar Kluz i ks. Piotr Buk. Mówiąc w homilii o tajemnicy cierpienia Ksiądz Biskup podkreślił wielką miłość Boga do każdego człowieka. Prawdziwa miłość jest współudziałem i współodczuwaniem, a czas spędzony z chorym, potrzebującym, opuszczonym jest czasem świętym – mówił ks. bp Krzysztof.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II dla całego Kościoła powszechnego 13 maja 1992 r. Chciał on, aby jeden dzień w roku był poświęcony "modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele". "To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot" - napisał w liście papież Jan Paweł II.

Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża ukazała się ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes. Podczas osiemnastu objawień (w okresie 11 lutego - 16 lipca) Maryja wzywała do modlitwy i pokuty.

"Biała Pani" wskazała dziewczynce miejsce, z którego wytrysnęło źródło. Wkrótce mieszkanka Lourdes umoczyła sparaliżowaną rękę w wodzie wypływającej ze źródła i została uleczona. Pierwszy cud zapoczątkował szereg innych.

Hasłem tegorocznego 29. Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście".

Na każdy Dzień Chorego papież kieruje orędzie. W tym roku Franciszek przypomina m.in. o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się w różnych formach służby ukierunkowanej na wspieranie bliźniego. "Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony" - zaapelował w orędziu papież.

"Braterska miłość w Chrystusie - pisze papież - rodzi wspólnotę, która potrafi leczyć, która nikogo nie opuszcza, która włącza i przyjmuje przede wszystkim najsłabszych".

© 2022 Fundacja Wzrastanie. Wszelkie prawa zastrzeżone.