Ofiarowanie Pańskie – Matki Bożej Gromnicznej

Dodano dnia: 2 lutego 2021

Zakończyło się radosne bożonarodzeniowe świętowanie i przyszedł moment na chwilę powagi i refleksji. W dniu 2 lutego w kaplicy w Jarosławiu obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego, które upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Każdemu z nas bliższa jest jednak jego druga nazwa - Święto Matki Bożej Gromnicznej.

Według starej legendy Matka Boża odpędzała światłem gromnicy stado wilków od domów mieszkalnych. Taki widok można było dawniej zobaczyć na starych obrazkach czy świecach. Przysłowia ludowe mówią, że „Gdy w gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie” oraz „Gdy w Gromniczną z dachów ciecze, to się zima długo wlecze”.

Tego dnia, podczas Mszy świętej, ks. Wiesław Szczygieł pobłogosławił świece, zwane gromnicami, które przynieśli ze sobą mieszkańcy schroniska oraz uczestnicy projektu „Pogodne wzrastanie”. Zapalona świeca symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Zgodnie też z tradycją, należy poświęconą świecę zapalać w trudnych chwilach, np. gdy zdarzy się burza z piorunami czy wichura. Zwłaszcza dawniej, gdy miały miejsce silne burze, zapalano takie właśnie świece w domach i stawiano je w oknach. Przed laty, gdy ludzie częściej umierali we własnych domach, wśród najbliższych, a nie w szpitalach i nieraz samotnie, dużą wagę przywiązywano do tego, aby włożyć w ręce umierającego zapaloną świecę gromniczną, by wyszedł z płonącą lampą na spotkanie z Bogiem.

Święto to również oznacza koniec okresu bożonarodzeniowego, a więc kończy się śpiewanie ulubionych kolęd i znika piękna bożonarodzeniowa dekoracja z kościoła czy kaplicy.

© 2022 Fundacja Wzrastanie. Wszelkie prawa zastrzeżone.