Warsztaty Terapii Zajęciowej w Przeworsku

Dodano dnia: 28 marca 2022

Zapraszamy na Naszego Facebooka - LINK


Działamy od 2000 roku, obejmując rehabilitacją społeczną i zawodową 50 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu przeworskiego i łańcuckiego. W naszej placówce stwarzamy uczestnikom warunki rozwoju, doskonalenia się, a nawet zdobycia zawodu i podjęcia pracy.

Eliminujemy, zmniejszamy, kompensujemy bariery środowiskowe, ekonomiczne i społeczne, aby każdy uczestnik mógł brać udział w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym, artystycznym i sportowym, by każdy miał prawo do wypoczynku i rehabilitacji.

Do zadań warsztatów należy:

– ogólne usprawnianie,
– rozwijanie umiejętności,
– przygotowanie do życia w środowisku społecznym,
– rozwijanie psychofizycznych sprawności niezbędnych w pracy,
– rozwijanie umiejętności zawodowych umożliwiających podjęcie pracy

Terapia zajęciowa przeplatana jest rehabilitacją leczniczą, a proces rehabilitacji wspomaga fizjoterapeuta.

Uczestnicy Warsztatów biorą udział w różnych formach rehabilitacji, edukacji, wypoczynku i integracji. Wycieczki, rajdy rowerowe, obozy, także o charakterze artystycznym są wspaniałą ku temu okazją.​

W ramach arterapii w naszej placówce działa zespół teatralny ”My, z Kasztanowej” i prowadzone są zajęcia  muzykoterapii.

Osoby niepełnosprawne pod okiem instruktorów terapii zajęciowej pracują w następujących pracowniach: tkackiej, rękodzieła sztuki religijnej, gospodarstwa domowego, plastycznej, malarstwa, zagospodarowania terenów zielonych, stolarstwa, ceramiki i krawiectwa.​

Warsztaty realizują liczne projekty, które pozwalają na pozyskanie dodatkowych środków na poszerzenie i uatrakcyjnienie zajęć, wyjazdy do kina, teatru, plenery, wycieczki, obozy ,turnusy rehabilitacyjne i inne ciekawe sposoby rehabilitacji i terapii.​

Zmiana adresu email Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeworsku. Wszelką korespondencję prosimy kierować na adres:

wtz.przeworsk@wzrastanie.com.pl


Wydarzenia:


Pieniny, ach Pieniny!

„Tego nie da się opisać słowami! To trzeba zobaczyć!” Takie i tym podobne słowa zachwytu naszych niepełnosprawnych podopiecznych dało się usłyszeć po 4-dniowej wycieczce w Pieniny, która odbyła się w dniach 25-28.07.2022. Obfitowała w rozmaitość atrakcji, a i tak wróciliśmy z niedosytem, że wszystkiego i nie udało nam się zobaczyć. Zdobyliśmy Sokolicę, przeszliśmy szlakiem do Białej Wody, wędrowaliśmy Wąwozem Homole, zwiedziliśmy Zamek w Czorsztynie. Ogromną frajdę mieliśmy podziwiając piękne szczyty m.in. Trzy Korony, płynąc Dunajcem tratwami i statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Ponadto odwiedziliśmy Sromowce Niżne i Wyżne oraz Słowację!


Rajd rowerowy w Gminie Tryńcza
Wiatr we włosach, piękny las, ptaków śpiew, zapach żywicy i …. droga usłana kwiatami! Takie doznania były udziałem uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeworsku, którzy 9.06.2022 wybrali się na rajd rowerowy. Pierwszy etap przejechaliśmy leśną drogą od Zajazdu Borowik do Fabryki Wagonów w Gniewczynie. Droga przez las była piękna tym bardziej, że kwitnące akacje rzucały nam kwiaty pod koła. Po takim sprawdzianie chętni przejechali ścieżką rowerową do Wólki Małkowej i z powrotem. W tym czasie pierwsza grupa odwiedziła strzelnicę w Głogowcu, Izbę Turków i Strażnicę Kolejową. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści p. Marzeny Rydzik. Po powrocie posileni kiełbaską z grilla, zadowoleni wróciliśmy do domów. Taki dzień rekreacji był nam bardzo potrzebny.
Dziękujemy p. Wojciechowi Borczowi za nieodpłatne wypożyczenie samochodu do przewiezienia rowerów, panu leśniczemu za uporządkowanie parkingu i p. Marzenie Rydzik za piękne opowieści. Wprawdzie nie udało nam się osobiście pogratulować p. Wójtowi Gminy Tryńcza dbałości o infrastrukturę i podziękować za wszelką pomoc, jakiej doświadczają osoby niepełnosprawne ze strony samorządu i mieszkańców, ale mamy nadzieję, że kiedyś nam się to uda.


„Kopciuszek” czyli pomoc domowa…zarejestrowana!
„Umówiłem się z nią na dziewiątą” to piosenka, która przeniosła w atmosferę lat 20 i 30 XX wieku uczestników Przeglądu Artystycznego Osób Chorych, Niepełnosprawnych oraz Seniorów z Dziennych Domów i Klubów Seniora. Odbył się on w Zespole Pałacowo-Parkowym w Zarzeczu w dniu 14.06.2022r. Swój repertuar zaprezentowały zespoły ze wszystkich placówek typu Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy oraz Dzienne Domy Pomocy i Kluby Seniora Powiatu Przeworskiego . Repertuar był różnorodny i barwny. Ubolewaliśmy nad „Ciężkim losem Królewny” i „Trudnym życiem seniora”, wysilaliśmy się, aby wyrwać dorodną i krzepką „Rzepkę”, przeżywaliśmy perypetie „Baby, która przychodzi do lekarza”, „Czerwonego kapturka” i „Czarownic z Łysej Góry”.
Zespół „My z Kasztanowej” zaprezentował sztukę „Kopciuszek XXI wieku”. Klasyczna konwencja baśni osadzona we współczesnych realiach wywoływała salwy śmiechu publiczności. Oprawa muzyczna i piękne stroje wykonane przez pracownię krawiectwa spowodowały, że spektakl wypadł imponująco i wszystkim się podobał. Dziękujemy p. Wacławowi Wdowiakowi reżyserowi spektaklu i aktorom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.


Możesz śpiewać, nie będąc śpiewakiem…
Cieszyć się życiem, płynąc kajakiem…

Ranczo Pisklaki to położona nad rzeką Tanwią zagroda, gdzie spędziliśmy rekreacyjny dzień integrując się nad wodą. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa, podjęliśmy próby przepłynięcia kilkunastu metrów pod okiem instruktora p. Andrzeja Dyrdy. Następnie osoby chętne wraz z opiekunami wypłynęły w półtoragodzinny spływ. Płynąc z prądem Tanwi pokonywaliśmy mnóstwo przeszkód i podziwialiśmy uroki roztoczańskiej przyrody. Wszyscy szczęśliwie dopłynęliśmy do przystani, gdzie czekała na nas kiełbaska z grilla i dyskoteka. Mimo zmęczenia, wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe, ciekawe doświadczenia, przeżycia i umiejętności.
Dziękujemy p. Andrzejowi Dyrdzie byłemu Prezesowi Zarządu Fundacji WZRASTANIE za poświęcony nam dzień i trud, dzięki któremu mogliśmy ciekawie spędzić czas.

© 2022 Fundacja Wzrastanie. Wszelkie prawa zastrzeżone.