Paź 29 14

„Świetlica –Moje Miejsce”

admin

fundacja

W Świetlicy Fundacji „WZRASTANIE” w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej 23 od 01.10.2013 r. do 30.09.2014 r. realizowany był projekt pt. „Rozwijam się i odkrywam świat” w ramach partnerskiego programu grantowego FUNDACJI PZU i POLSKIEJ FUNDACJI DZIECI I MŁODZIEŻY pt. „Świetlica –Moje Miejsce”. W projekcie wzięło udział w sumie 40 dzieci.
Prowadzone zajęcia z zakresu eksperymentów chemicznych i fizycznych przyczyniły się do spojrzenia na ścisłe przedmioty w inny sposób. Okazało się, że chemia czy fizyka nie muszą być nudne i nie trzeba się uczyć skomplikowanej teorii. Wystarczy bowiem przeprowadzać proste doświadczenia, które dostarczają dzieciom niezliczonej ilości nowych przeżyć i emocji związanych z odkrywaniem właściwości rzeczy i zjawisk. Dzieci poprzez zabawę w sposób czynny, samodzielnie, w parach lub w grupkach zdobywają nowe doświadczenia, dostrzegają coś, czego wcześniej nie widziały, szukają przyczyn dostrzeżonych zjawisk oraz odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak się dzieje?.  Zajęcia te rozbudziły u dzieci ciekawość świata i wyobraźnię, a także sprzyjały zdobywaniu nowych wiadomości oraz poznawaniu ciekawostek przyrodniczych i naukowych. W ramach zajęć dzieci miały okazję samodzielnie wykonać szereg doświadczeń np.: lampa lawa, samonadmuchujący się balon, czarodziejski atrament, lotna piłeczka, wulkan, poduszkowiec, oczyszczalnia ścieków, pływa czy tonie, lewitujące jajko i wiele, wiele innych. Dzieci miały również możliwość uczestniczenia w warsztatach matematycznych, podczas których zdobywały wiedzę w przystępny dla nich sposób, poprzez: konkursy matematyczne, gry i zabawy matematyczne, rebusy, i inne. Zajęcia pomogły w nauce tabliczki mnożenia, poznania ułamków, konstruowania oraz logicznego myślenia.

Dzięki projektowi zorganizowano zajęcia z rękodzieła artystycznego, na których dzieci wykonywały różne prace np. : ozdoby świąteczne (choinki z makaronu, ozdoby choinkowe z filcu, bombki choinkowe, pisanki), witrażyki, aniołki z masy solnej, korale i broszki z modeliny, bransoletki, prace hafciarskie i inne. Ogromną radość dzieciom sprawiło założenie akwarium z rybkami i zorganizowanie zajęć akwarystycznych, na których dzieci mogły się dowiedzieć w jaki sposób należy się opiekować rybkami i dbać o czystość akwarium.

W ramach tego projektu pomieszczenia świetlicy, w których przebywają dzieci zostały odnowione poprzez pomalowanie ścian i wymianę zniszczonej wykładziny dywanowej oraz założeniu nowych karniszy, firan i zasłon. Poprawiono również wygląd stołówki świetlicowej dzięki założeniu cerat na stoły oraz rolety okiennej. Działania te były poprzedzone krótką konsultacją z projektantką wnętrz.

Zakupiono też gry i książki edukacyjne, tablice korkowe i antyramy do umieszczania prac i zdjęć dzieci oraz pomoce dydaktyczne i materiały do zajęć.

W związku z dużym zainteresowaniem zajęciami z zakresu eksperymentów wśród naszych wychowanków zachęcamy inne świetlice do realizacji tego typu zajęć oraz rodziców do przeprowadzania prostych doświadczeń w domu wspólnie z dziećmi.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress