Mar 21 13

Punkt Przedszkolny – Stary Dzików nr 2

admin

Od września 2012 r. rozpoczął działalność nasz Punkt Przedszkolny w uroczej miejscowości Stary Dzików. Gościny użyczył nam tutejszy Zespół Szkół im. ks. Jana Twardowskiego. W tym miejscu należy podkreślić, iż w murach tej szkoły czujemy się znakomicie. Nasza grupa składa się z piętnaściorga wesołych i pełnych energii 3- oraz 4-latków. Przewagę liczebną w grupie stanowią dziewczynki (10 dziewczynek i 5 chłopców).

Wrzesień okazał się  czasem niezwykle emocjonującym dla rodziców, nauczycielki prowadzącej, jednak przede wszystkim dla samych maluchów. Moment rozpoczęcia edukacji to ogromna zmiana, a zarazem duże wyzwanie w życiu każdego dziecka. Teraz otworzył się nowy rozdział także w życiu maluszków z naszego punktu oraz ich bliskich. Pierwszy miesiąc był czasem adaptacji nas wszystkich do nowej sytuacji, wzajemnego poznania się dzieci, rodziców i wychowawczyni grupy. W tym okresie dzieci nawiązały wzajemne relacje, poznały nowe otoczenie. Także sami rodzice z dużą dozą pozytywnej energii zaangażowali się w działalność punktu. Ich codzienna obecność i współpraca z pewnością są nieocenione. W tym pierwszym miesiącu cała grupa wspólnie ustaliła i zaakceptowała kodeks, zasady obowiązujące w naszym punkcie przedszkolnym. W tym czasie realizowaliśmy tematy tygodniowe takie jak : „Jaki jestem ?” czy „ Nasza grupa.”. Ponadto dzieci zapoznały się z ideą akcji „Sprzątania świata” oraz wzięły w niej czynny udział. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła również wizyta miejscowej jednostki straży pożarnej, mogliśmy pytać o wszystko, a nawet usiąść za kierownicą prawdziwego wozu strażackiego. Wrzesień jako miesiąc adaptacji i integracji grupy z pewnością zakończył się sukcesem.

Październik to czas zmian nie tylko w przyrodzie. Także w dzieciach z naszego punktu zaszły ogromne zmiany. Maluchy zawiązały miedzy sobą prawdziwe przyjaźnie, stały się bardziej rozmowne, kontaktowe, otwarte na nowe doświadczenia. Dobrze poczuły się we własnym towarzystwie, zaczęły poznawać kodeks zachowań społecznych, na pewno też nabrały większej samodzielności. Wspólnie zrealizowaliśmy bloki tematyczne takie jak : „Co przyniosła jesień ?”, „Warzywa smaczne i zdrowe”, „Idziemy na grzyby”, „Dbamy o nasze zdrowie” oraz  „Kuchenne czynności”. W związku z realizacją tematu dotyczącego naszego zdrowia pełni ciekawości odwiedziliśmy miejscową aptekę. Duże zainteresowanie wzbudziła także wizyta sympatycznej Pani Policjantki. Dzieci chętnie przymierzały kajdanki. Korzystając z pięknej, jesiennej aury niemal codziennie przebywaliśmy też na świeżym powietrzu.

Listopad to miesiąc, w którym maluszki doskonale znają już ramowy plan dnia naszego punktu. Generalnie z powodzeniem stosują się już do przedszkolnego kodeksu grupy. Zauważalnie zwiększył się czas koncentracji uwagi u większości dzieci. Ciągle natomiast uczą się cierpliwości w czekaniu na swoją kolej. Nowością są natomiast wprowadzone w tym miesiącu zajęcia z rytmiki oraz specjalistyczne z logopedą (serdecznie pozdrawiamy Panią Asię i Panią Alę). W listopadzie zainteresowaliśmy się takimi tematami jak: „Pod jesiennym parasolem”, „Jesienne zwyczaje zwierząt”, ale też „W krainie baśni”. W tym miesiącu największą frajdę sprawiły dzieciom andrzejkowe wróżby oraz oraz tańce i pląsy podczas andrzejkowej zabawy.

Grudzień to czas, gdy maluchy dużo chętniej już i więcej mówią. Widać to szczególnie na przykładzie tych dzieci, które wcześniej sprawiały wrażenie wycofanych i nieśmiałych. Lubią dużo opowiadać o swoich bliskich oraz różnych zdarzeniach. Częściej same inicjują zabawy, widoczna jest ich radość ze wspólnego przebywania. To wspaniały czas radosnych zabaw na śniegu. Naszymi tematami w tym miesiącu były: ”Witamy cię, zimo”, „Ubieramy choinkę”, „Czas kolędy”. Z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy wizyty św. Mikołaja. Warto było jednak czekać…Dzieci ogromnie ucieszyły się z prezentów, emocji było co niemiara ! Dużym wyzwaniem okazało się świąteczne udekorowanie sali oraz ubieranie choinki, ale i tutaj maluchy spisały się celująco.

Edyta Kołodziej

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress